Profesjonalne wybielanie zębów czy metody domowe?

Coraz popularniejszymi zabiegami z grupy estetycznej stomatologii są metody wybielania zębów w gabinetach stomatologów. Wykonanie zabiegu wybielającego szkliwo zęba pod okiem dentysty przekłada się nie tylko na odpowiednie efekty, ale również bezpieczeństwo pacjenta.

Coraz szersza oferta aptekarskich środków wybielających z nakładkami oraz żelem zawierającym aktywne substancje demineralizujące szkliwo zęba sprawia, że wiele osób interesuje się szybkimi metodami pozbycia się przebarwień na zębach.

Rozjaśnianie szkliwa zębów z udziałem lampy

Same przebarwienia zębów, których nie jesteśmy w stanie usunąć szczotkowaniem biorą się z wieloletniego gromadzenia się substancji nadających szkliwu dany kolor. Zabrudzenia te są efektem diety, paleniem papierosów, niedokładnym dbaniem o systematyczne szczotkowanie zębów po posiłkach. Przebarwienia nie powinny być mylone np. z próchnicą, której małe ogniska mogą być pomylone z przebarwieniami. Aby pozbyć się przebarwień ze szkliwa zębów konieczne jest zdemineralizowanie szkliwa. W zależności od stopnia przebarwień efekt wybielania przez nałożenie środków utleniających wodór będzie możliwy do osiągnięcia za pomocą pojedynczego zabiegu. Podczas dentystycznego wybielania w gabinetach stosuje się celem przyspieszenia procesów zachodzących po nałożeniu żelu wybielającego na zęby lampy UV.

Wybielanie zębów lampami pozwala przyspieszyć cały proces. Ważne jest jednak, aby był on przeprowadzony pod kontrolą stomatologa, który oceni, czy postęp usuwania przebarwień nie zagraża całej strukturze szkliwa zębów. W odpowiednim momencie od rozpoczęcia kuracji konieczne jest przerwanie zabiegu wybielającego, ponieważ możliwe szkody w szkliwie mogą być większe niż efekty utrzymania substancji demineralizującej na szkliwie.

Sposoby domowe a bezpieczeństwo szkliwa

Oczyszczanie zębów z osadu jest u zdecydowanie bardziej bezpieczną i skuteczną metodą niż próby wpłynięcia na biel szkliwa za pomocą „domowych metod”. Również korzystanie ze środków i past wybielających w sposób niekontrolowany przez specjalistę, oraz niezgodnie z opisem na ulotce preparatu może zakończyć się uszkodzeniem zębów, czy zatruciem. Dentystyczne usuwanie zabrudzeń zębów jest gwarancją wykonania zabiegu w sposób bezpieczny i najbardziej skuteczny.