Ortodoncja dziecięca

Ortodoncja zajmuje się między innymi prostowaniem zębów, ale też leczeniem narządów żucia. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku problemów z uzębieniem małych dzieci. Dzięki właściwej korekcie można poprawić wygląd jamy ustnej najmłodszych pacjentów.

Specyfika ortodoncji dziecięcej

Ortodoncja dziecięca skupia się głównie na leczeniu ortodontyczno-chirurgicznym: progeni, latorogeni, retrogeni, a także uśmiechu dziąsłowego. Warto wraz z dzieckiem odwiedzić ortodontę w celach profilaktyki prozdrowotnej. Im szybciej dziecko przyswoi sobie pewne zachowania, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z chorobami jamy ustnej.

 

Dlaczego warto odwiedzić ortodontę?

 

Terapia prowadzona przez ortodontę wpływa w zasadniczy sposób na stosunki międzyzębowe, a także na proporcje dolnego oraz środkowego odcinka twarzy. Każde nieprawidłowe ustawienie zębów może nie tylko utrudniać ich czyszczenie, ale także wpływa na komfort całej jamy ustnej. Bóle głowy, ścieranie zębów, powstawanie twardych złogów to wszystko negatywne skutki braku odpowiedniego ustawienia łuku zębowego. Ortodonta dziecięcy może temu zaradzić między innymi poprzez wykorzystania aparatów zębowych, lub stosując inne bezpieczne zabiegi.

 

Jak wybrać ortodontę?

 

Decydując się na wybór ortodonty dla dziecka znajdźmy specjalistę doskonale zorientowanego w leczeniu małych pacjentów. Ważne jest nie tylko odpowiednie podejście do malucha, ale także znajomość przez lekarza specyfiki jamy ustnej dziecka, która jeszcze nie do końca się uformowała i nadal się rozwija. Jeżeli wada zgryzu pogarsza estetykę uśmiechu, wpływa na sposób mówienia i powoduje bóle żuchwy to nie należy zwlekać z wizytą o ortodonty.