Trzy kroki do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne warto podjąć w każdym wieku, do czego przekonuje się coraz więcej osób. Jeśli myślisz o tym od dłuższego czasu i właściwie jesteś zdecydowany, nie zwlekaj – pamiętaj, że naprawa zgryzu to wielomiesięczny proces. Od założenia aparatu ortodontycznego i tym samym rozpoczęcia aktywnego leczenia dzielą Cię zaledwie trzy kroki!

Po pierwsze: umów się na konsultację

Konsultacja ortodontyczna to pierwszy krok, który musisz wykonać – wydaje się to dość oczywiste. Ortodonta już w trakcie pierwszej wizyty będzie w stanie mniej więcej ocenić, jakie leczenie będzie musiał wdrożyć w Twoim przypadku. Pierwsza wizyta jest też dobrym czasem na rozwianie wątpliwości, zadanie nurtujących pytań, a także poznanie się z ortodontą i ocenę, czy chcemy z nim współpracować (z zasady bowiem całe leczenie powinno być prowadzone u jednego ortodonty – dlatego jego wybór jest bardzo ważny).

Po drugie: niezbędna diagnostyka

By ortodonta mógł dokładnie określić planowany sposób leczenia i dobrać odpowiednie metody, konieczna jest szczegółowa diagnostyka. Będziemy musieli zatem wykonać zdjęcia RTG szczęki, dodatkowo ortodonta wykona także wyciski oraz sporządzi dokumentację fotograficzną. Jeśli posiadamy aktualne zdjęcie rentgenowskie pantomograficzne, warto wziąć je już na pierwszą wizytę. Oprócz pantomogramu, ortodonci przeważnie potrzebują jeszcze zdjęcia cefalometrycznego.

Po trzecie: wylecz wszystkie zęby

Jeśli któryś z Twoich zębów zaatakowała próchnica, koniecznie musisz ją wyleczyć, zanim założysz aparat ortodontyczny. Nie musisz mieć wyleczonych zębów przychodząc na konsultację u ortodonty, ale przed rozpoczęciem leczenia aparatem jest to obowiązkowe.

Jeśli jesteś już po konsultacji z ortodontą, przeprowadził on diagnostykę i na jej podstawie ustalił plan leczenia, a Ty wyleczyłeś wszystkie zęby – nic nie stoi na przeszkodzie, by ruszyć z leczeniem ortodontycznym. Powodzenia!