Ortodoncja

ortodoncja bielskoJeżeli tylko zauważymy, że zęby nasze lub naszego dziecka wypadają poza jedną linię i są mniej lub bardziej krzywo ustawione, a nasz stomatolog to potwierdzi, powinniśmy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, aby temu zaradzić. Odpowiedzią jest ortodoncja – konieczna będzie konsultacja ze specjalistą ortodontą, który na podstawie zdjęcia pantomograficznego (RTG zębów) oraz przeglądu naszej jamy ustnej pod kątem ustawienia zębów jest w stanie dobrać odpowiednie leczenie i oszacować w przybliżeniu czas jego trwania. Niestety, prostowanie zębów wymaga cierpliwości, ale ostateczny efekt jest jej z pewnością warty.

Ortodoncja to dziedzina stomatologii wymagająca zresztą cierpliwości zarówno od pacjenta, jak i od lekarza. Pacjent przede wszystkim musi przygotować się na długi czas leczenia: aparat ortodontyczny zwykle nosi się od dwóch do trzech lat, a po nim przychodzi czas na aparat retencyjny, który w niektórych przypadkach nosi się na stałe.

dentysta ortodonta bielskoLekarz musi mieć cierpliwość do pacjenta, który często może być zirytowany długim czasem leczenia i koniecznością kontroli co kilka tygodni. Musi też uzbroić się w cierpliwość i przygotować na grad pytań pacjenta, dla którego ortodoncja jest obca – nie tylko podczas pierwszej wizyty. Wreszcie cierpliwość lekarza przydatna jest przy samym zakładaniu aparatu, co jest dosyć długą i żmudną pracą. Ortodoncja zajmuje się przywracaniem zgryzowi właściwego układu. Proste zęby to z jednej strony kwestia estetyczna, w czasach, gdy rząd równych białych zębów jest wizytówką człowieka. Z punktu widzenia stomatologii bardziej istotne jest jednak zdrowie. Ortodoncja swoimi metodami prostując zęby, ochrania pacjentów przed nieprzyjemnościami, których można doświadczyć, zaniedbując sprawę. Nierówno ułożone zęby trudniej jest dokładnie umyć, a pozostające w zakamarkach resztki pożywienia ułatwiają rozwój próchnicy.

Ortodoncja bielsko

ortodonta bielsko białaTo przede wszystkim powinno skłonić do podjęcia leczenia ortodontycznego, ponieważ próchnica może rozwinąć się bardzo szybko. Ortodoncja chroni także pacjentów przed koniecznością wizyt u periodontologa – krzywe zęby sprzyjają osuwaniu się dziąseł i rozwojowi paradontozy. Warto zaznaczyć, że do ortodonty trafiają osoby w każdym wieku. Dzieciom zęby stałe mogą krzywić się np. ze względu na zbyt długie utrzymywanie się mleczaków, które zajmują miejsce zębom stałym, które przez to się przesuwają. Z kolei dorosłych interesuje ortodoncja nierzadko z powodu zaniedbań z dzieciństwa, często jednak zdarza się tak, że proste dotychczas zęby zaczynają się krzywić przez krzywo rosnące ósemki. Bielsko jest miastem, w którym znajduje się relatywnie sporo gabinetów ortodontycznych, by zaspokoić potrzeby mieszkańców tej i okolicznych miejscowości. Warto jednak ortodontę wybierać z głową, zamiast iść do przypadkowego.

Jeżeli na co dzień leczymy się u stomatologa w klinice, w której działa też ortodoncja, warto skierować tam swoje kroki, pamiętając o tym, że ortodonta często współpracuje z naszym stomatologiem. Jeśli mamy znajomych, którzy przeszli leczenie ortodontyczne i są z niego zadowoleni, warto wybrać się do ich lekarza. Z uwagi na dużą ilość osób decydujących się na leczenie ortodontyczne, nie powinno być problemu z zapoznaniem się z opiniami na temat konkretnych lekarzy, zwłaszcza w tak dużym mieście, jakim jest Bielsko. Profesjonalizm, stan gabinetu, kompleksowość leczenia i zoptymalizowanie go indywidualnie do danego pacjenta – na to powinniśmy zwracać uwagę. Ortodoncja, jak każda inna dziedzina stomatologii wymaga zachowania pełnej higieny i sterylności, a korzystanie przez ortodontę z nowych technologii ułatwia jego pracę i sprawia, że pobyt pacjenta w gabinecie jest przyjemniejszy.

dobry dentysta bielskoDlatego powinniśmy zwrócić uwagę na stan gabinetu. Bielsko jest miastem, w którym liczne gabinety są otwarte w różnych porach, a to również może mieć znaczenie, dla kogoś, kto dysponuje ograniczoną ilością czasu. Znane są przypadki, w których ktoś leczy się u ortodonty kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania, wierząc w jego profesjonalizm, jednak profesjonalna ortodoncja nie jest dziedziną wyłącznie wielkich miast – Bielsko także dobrze leczy. Dlatego też warto sprawdzić ofertę swojego miasta.