Leczenie chorób przyzębia


PERIODONTOLOGIA to dział stomatologii, który zajmuje się leczeniem chorób tkanek utrzymujących ząb w zębodole. Schorzenia te mogą dotyczyć dziąseł, kości, ozębnej.Bardzo istotnym czynnikiem jest wczesne rozpoznanie problemu, gdyż tylko wówczas są szanse na pomyślne rokowanie. Choroby w przyzębiu mają bardzo szybki przebieg i nieleczone prowadzą do rozchwiania zębów i do ich utraty.

Pierwsze objawy najczęściej dotyczą dziąseł i polegają na pojawieniu się krwawienia podczas mycia zębów. Przyczyny tego mogą być bardzo różne. Czasami wystarcza poprawić higienę, usunąć kamień, wykonać korekty wypełnień i problem znika. Niejednokrotnie jednak przyczyny są bardziej złożone i wymagają dokładniejszych badań.

Innym częstym objawem chorób, toczących się w tkankach przyzębia jest rozchwianie zębów. W takim przypadku proces choroby jest już zwykle bardziej zaawansowany i trudniejszy do wyleczenia.

Bardzo często zgłaszane przez naszych pacjentów problemy związane z chorobami przyzębia to nieprzyjemny zapach z ust, nadwrażliwość odsłoniętych szyjek zębowych czy zmiana położenia zębów.

Pamiętajmy, że zapobieganie jest lepsze, niż leczenia i nie zwlekajmy z wizytą kontrolną, bo czas odgrywa w przebiegu chorób w przyzębiu decydującą rolę.