Ortodonta – jak często go odwiedzać?

Jeżeli planujesz podjąć leczenie ortodontyczne, z pewnością masz świadomość, że jest to proces trwający około dwóch lat, ale możesz zastanawiać się, jak często w tym czasie będziesz gościł w gabinecie ortodonty.

Wizyty kontrolne nie tylko zwykle kosztują, ale przede wszystkim zajmują czas. Zwykle do gabinetów naszych ortodontów musimy dojeżdżać co najmniej kilkanaście minut, więc nawet jeśli sama kontrola zajmie 10-15 minut, to z jej powodu potrzebujemy minimum wolną godzinę. Nic więc dziwnego, że mając wiele innych obowiązków, zależy nam na tym, by wiedzieć, jak często odbywają się kontrole ortodontyczne.

Ich częstotliwość w dużej mierze zależy od sposobu leczenia oraz od wybranego aparatu ortodontycznego. Przeważnie można przyjąć, że kontrola będzie raz w miesiącu. Jeśli jednak zastosowano aparat samoligaturujący bądź kosmetyczny, często czas pomiędzy kolejnymi kontrolami wydłuża się do 6-8 tygodni. Oczywiście czasem mogą wystąpić okoliczności, które w pewnym okresie zmuszą nas do nieco częstszych wizyt w gabinecie ortodonty, ale są to sytuacje sporadyczne, związane z danym etapem leczenia i – najczęściej – dodatkowymi elementami do aparatu.