Dentysta dziecięcy – czym powinien się charakteryzować

Stomatologia dziecięca wymaga od personelu kliniki stomatologicznej szczególnego podejścia do najmłodszych pacjnetów. Szczególna odpowiedzialność jaka spada na stomatologa specjalizującego się w leczeniu uzębienia najmłodszych pacjentów przekładać będzie się na stosunek dzieci i młodzieży do zawodu dentysty, oraz podejścia do obowiązku dbania o higienę jamy ustnej, oraz leczenia stomatologicznego.

Dobry gabinet stomatologiczny dla dzieci

Dentysta dziecięcy charakteryzuje się prawidłowym podejściem do dzieci, włączając w to umiejętność zainteresowania młodego pacjenta narzędziami którymi się posługuje, technikami prawidłowego mycia zębów i innych elementów jamy ustnej. Lekarz dentysta powinien też umiejętnie zainteresować dziecko przeprowadzanymi zabiegami, pozwalając mu uspokoić się na czas dyskomfortu który dzieciom zawsze towarzyszy. Znając psychikę dziecka oraz jego podejście do zabawy, rywalizacji i wyzwań jak też autorytetu osób dorosły dentysta dziecięcy umiejętnie potrafi zająć młodego pacjenta, jednocześnie nie zrażając go do wizyt u dentysty.

Pokonać dziecięcy lęk przed dentystami

Nawet najlepsi stomatolodzy dziecięcy mogą mieć problem z dotarciem do wszystkich pacjentów. Niektóre dzieci posiadają traumatyczne wspomnienia związane z zabiegami stomatologicznymi, lub też urojony strach przed wizytami kontrolnymi. Często przełamanie strachu i nawiązanie pozytywnej więzi z dziecięcym pacjentem pozwala dentyście na stopniowe przekonanie go do swojej osoby i wykonywanej pracy. Kluczowe jest tutaj porozumienie – udowodnienie dziecku, że zabieg przeprowadzany będzie we współpracy, a w przypadku bólu lub strachu u dziecka dentysta wstrzyma zabieg.

Pokonanie dziecięcego lęku, oraz przekonanie go do dbania o higienę jamy ustnej i regularnych wizyt kontrolnych przełoży się na podejście dziecka do zawodu dentysty, oraz uznania konieczności wizyt u dentysty, a tym samym zmniejsza ryzyko poważnych problemów z utrzymaniem prawidłowego stanu uzębienia w późniejszych latach rozwoju dziecka.