Wybielanie zębów w gabinetach dentystycznych

 

Posiadanie zdrowego, śnieżnobiałego uśmiechu pomimo upływu lat i różnorodnych diet jest możliwe dzięki zabiegom wybielania zębów. Odpowiednie metody dobierane w gabinetach stomatologii estetycznej pozwalają na dobranie odpowiedniej, bezpiecznej metody wybielania zębów.

Sprawdzone metody bezpiecznego wybielania zębów

Do przebarwień na zębie dochodzi w procesie demineralizacji szkliwa zębów. Proces ten zachodzi w trakcie obniżenia się PH w ustach, co najczęściej ma miejsce gdy spożywany posiłki lub gdy ilość śliny w jamie ustnej jest z innego powodu obniżona.

Przebarwienia biorące się z barwników zawartych w żywności, napojach, tytoniu osiadają się w zdemineralizowanej warstwie, a następnie zostają utrwalone, gdy poziom PH w ustach wraca do prawidłowej wartości. Aby usnąć utrwalone przebarwienia należy zastosować odpowiednie metody opierające się na utlenianiu.

Wybielanie zębów przy udziale lampy

W dostępnych metodach wybielania zębów używany jest związek chemiczny nadtlenku wodoru. Substancja ta zostaje dokładnie nałożona na przygotowane wcześniej zęby pacjenta – dokładnie, aby pokryć całą dostępną powierzchnię korony zęba. Aby proces utleniania przebywał sprawnie wykorzystuje się do jego aktywacji ciepło oraz promieniowanie UV. Wytwarzane jest ono przez specjalistyczne lampy dostępne w gabinetach wybielania zębów. Podczas rozpadu nadtlenku wodoru na wodę i tlen dochodzi do usuwania przebarwień z wierzchnich warstw zębów.

Ważna jest stała kontrola nad całym procesem – stomatolog zajmujący się zabiegiem wybielania powinien ocenić w którym momencie przerwać naświetlanie i usunąć resztki substancji wybielającej. Brak kontroli po nałożeniu nadtlenku wodoru może doprowadzić do znacznego przekroczenia punktu saturacji i rozwinąć proces degradacji matriksu szkliwa, czego konsekwencją może być uszkodzenie szkliwa.

Bezpieczne wybielanie zębów pod kontrolą stomatologa

To dzięki stałej kontroli procesu wybielania zębów możliwe jest zapewnienie pacjentowi bezpiecznego zabiegu. W przeciwieństwie do substancji stosowanych w domu zawartość substancji aktywnej w preparatach wybielających dostępnych w gabinetach stomatologicznych jest wyższa. Jej skuteczność i tempo działania jest jednocześnie zdecydowanie większa. Lekarz stomatologii estetycznej powinien jednak mieć odpowiednie doświadczenie w prowadzeniu zabiegu. Odpowiednio przeprowadzone wybielanie zębów powinno – w zależności od diety pacjenta, jego nawyków żywieniowych i higienicznych utrzymywać się przez okres od 1 roku do kilku lat.

Więcej informacji o wybielaniu zębów na stronie o szczegółach zabiegu wybielania zębów.